Energetyczna Moc Gminy Wicko

Energetyczna Moc Gminy Wicko

Cztery farmy wiatrowe i biogazownia w Gminie Wicko pracują nieustannie, przekształcając naturę w energię. To nie tylko obrazki na horyzoncie, to także konkretne liczby, które rzucają światło na potencjał energetyczny.

375 GWh Rocznie

Roczna produkcja energii z tych czterech farm wiatrowych osiąga imponujące 367 GWh i 8 GWh z biogazowni. To więcej niż tylko imponująca liczba – to moc, która może napędzić światła i urządzenia w 167 tysiącach gospodarstw domowych przez cały rok.

Prąd dla Wielu Powiatów

Patrząc na dane, okazuje się, że liczba mieszkańców w Powiecie Lęborskim, wg danych z końca 2019 roku, wynosiła 66 115 osób. Według GUS, przeciętna liczba osób w gospodarstwie domowym to 2,61. Co to oznacza?

Farmy wiatrowe w Gminie Wicko dostarczają energii, której wystarczą dla gospodarstw domowych nie tylko w powiecie lęborskim, ale także w całości w sąsiednich powiatach słupskim i wejherowskim!

Transformacja Energetyczna

Kiedy widzimy turbinowe łopaty przecinające wiatr, warto zastanowić się nad znaczeniem tych liczby. To nie tylko prąd - to zmiana w energetyce, którą możemy poczuć na własnej skórze. Biogazownia dostarcza nie tylko prąd, ale i ciepło do części budynków w miejscowości Wicko. W biogazowni przemysłowej powstaje biogaz, to w procesie fermentacji pozostaje poferment. Ta pozostałość, w dźwięku swojej nazwy, kryje w sobie kolejny cykl ekologiczny. Bo poferment, niejako spadkobierca produkcji biogazu, odnajduje nowe życie jako nawóz w rolnictwie, który jest zbliżony do nawozów naturalnych.

Farmy wiatrowe w Gminie Wicko to nie tylko generator energii. To symbolem nowej ery, gdzie zasoby naturalne i postęp technologiczny łączą siły. To także dowód, że energia wiatru może być nie tylko zielona, ale także potężna.